Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Irsko | Kanada | Lucembursko | Německo | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Španělsko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Aachen | Augsburg | Bonn | Bremen | Dortmund | Dresden | Düsseldorf | Erfurt | Frankfurt | Freiburg | Hamburg | Hannover | Karlsruhe | Kassel | Kiel | Köln | Konstanz | Leipzig | Magdeburg | Mainz | Mannheim | München | Nürnberg | Passau | Regensburg | Rostock | Saarland | Stuttgart | Trier | Ulm | Wiesbaden | Würzburg | Jinde v Německu
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Stěhování do Německa  (Přečteno 59502 krát)
Eva78



Karma: 0
Příspěvků: 6


« : Říjen 01, 2008, 11:30:34 am »

Ahoj, již nějakou dobu navštěvuji tyhle bezvadné stránky a ráda bych položila komplexnější dotaz  Kroutím očima Přítel již nějakou dobu v Německu pracuje, ale zatím jen přes českou firmu a každý týden dojíždí a od nového roku bychom se tam chtěli oba usadit, s tím, že se stane zaměstnancem německé firmy a já si tam časem snad práci najdu. Ráda bych se zeptala, jestli někdo z vás již tohle absolvoval a dokázal by mi poradit, které všechny úřady při stěhování se do Německa je třeba oběhat a co všechno zařídit .. trošku se v jejich pravidlech a regulích ztrácíme .. řekněme, trošku víc  Kroutím očima A jestli máte zkušenosti s tím, jak hledat v Německu práci a jaká je úspěšnost?? Také jsme obeslali realitku kvůli bytu a jsme zvědaví, zda budou chtít předložit např. přítelovo pracovní smlouvu .. za jakoukoliv vaši zkušenost budu vděčná Úsměv
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #1 : Říjen 01, 2008, 01:23:22 pm »

Pokud ma pritel uz domluvenou praci, treba by mu s formalitami mohla pomoct firma...?
V zasade jsou nutne kroky nasledujici:
- prihlasit se na mistnim urade, KVR, Buergerstelle nebo jak se to ruzne jmenuje
- prihlasit se na financaku
- prihlasit se ke zdravotnimu pojisteni (statni/zakonne, nebo soukrome, oboji ma +/-, to je samostatne tema na dlouhe zimni vecery)

K hledani bytu je vyhodne byt chvili primo v miste, kvuli prohlidkam atd. Angazujete-li maklere, mohl by ale udelat dost rpace za vas, vezme si za to ale aspon 2 mesicni najmy.
Pronajimatel vetsinou bude chtit videt potvrzeni o prijmech... Pokud prace prave zacina, muze to byt tezsi, neb jeste zadny takovy doklad neexistuje. Obcas je nejlepsi pak temn byt nechat napsat na firmu, pokud je k tomu ochotna, pak ma pronajimatel svou jistotu a zamestnanec strechu nad hlavou od prvniho dne. Ja tot ak ze zacatku mel take. Prijel jsem a byt uz cekal.

K praci pro Tebe, to je otazka. Budes potrebovat pracovni povoleni a velikanskoou vyhodou je, kdyz budes umet nemecky. Byvaly casy, kdy firmy braly i anglicky mluvici lidi, dnes temer bez vyjimky vyzaduji nemcinu. A uspech hledani i zadost o pracovni povoleni zavisi na Tvem vzdelani a druhu prace, kterou hledas. Jistou alternativou muze byt i prace na ceskou ci nemeckou zivnost, k tomu zadne povoleni nepotrebujes, oboji proste jen nahlasis.

Toz asi tak, ve zkratce :-)
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
Eva78



Karma: 0
Příspěvků: 6


« Odpověď #2 : Říjen 01, 2008, 06:17:21 pm »

Ahoj Úsměv Moc děkuji za odpověď Mrknutí

Jeho práce je domluvená, takže předpokládáme, že veškeré zákonné odvody půjdou tzv. za jeho zaměstnavatelem, že se o to postarají, ale vyvstává otázka u mne .. asi mi bude nějakou dobu trvat, než si najdu práci (tady pracuji jako sekretářka). Je mi žinantní brát u nich podporu, tedy jak platit ZP a SP?? Ale v případě, že budu neúspěšná s hledáním práce,  mohu se tedy registrovat u nich u Arbeitsagentur a nechat si u nich vyplácet podporu (nic moc začátek tedy Vyplazuji jazyk)?? V případě, že si najdu pro začátek Zeitarbeit do 400 EUR, kdo to daní?? Já sama musím zajít na jejich Finanzamt nebo ten, který mi brigádu nebo práci na částečný úvazek umožnil, to bude danit?? A pracovní povolení v případě normálního zaměstnání zajišťuje zaměstnavatel nebo si ho musím vyběhat sama??

Takže se jen přihlásíme na místním úřadě .. bude nám vystaven jejich OP s trvalou adresou v Německu a budeme mít i český?? Nebo se jejich adresa nikam do žádného dokladu neuvede a zůstáváme u českého OP a pasu?? A co řidičák?? Musí být německý a dělat u nich zkoušky??

Jak je to, když tam budeme mít auto na českých SPZ?? Není třeba ho přihlásit na jich Finanzamt pro placení silniční daně?? Otázkou také je, jestli by nám vůbec 14 let staré auto přihlásili??

Dnes jsem hovořila s makléřkou, poslala jsem poptávku z jejich internetových stránek, tak snad to dopadne .. měla poměrně dost otázky na tělo, nevím, zda je to běžné .. kam jsem se dovolala - říkám Praha, kolik Vám je, kolik je příteli, kde pracujete, on pracuje v Německu a kde a na jaké pozici .. a pak klasické otázky týkající se bytu .. Předpokládám tedy, že provizi bude platit ten, kdo si realitku najal, tedy pronajímatel ..
Perlička také bude podnájemní smlouva, ale to přenecháme k prostudování právníkovi, kterého to je denní chléb Úsměv Nejsem si jistá, jestli zaměstnavatel přítele by byl ochoten nechat si byt napsat na sebe .. je to běžný postup??

Mám samé lepší otázky, že??  Kroutím očima



« Poslední změna: Říjen 01, 2008, 06:20:29 pm od Eva78 » Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #3 : Říjen 02, 2008, 10:14:19 am »

Toz poporade, mozna od konce :-)

- provize makleri: v 99,99% pripadu plati maklere najemce, tedy Ty. Jednou jedinkrat jsem videl pripad, kdy byl pronajimatel ochoten se na ni polovinou podilet. Nepocitej tedy s tim, ze se ji vyhnete. Mozna ji ale prevezme zamestnavatel...? To je vec vyjednavani, neni to vyloucene.

- otazky na telo: ano, tak to je, proto jsem rikal, ze by mozna bylo jednodussi, aby tu smlouvu misto Vas podepsal pro zacatek zamestnavatel. Vzhledem ke stupni ochrany najemniku je v nemecku velmi obvykle, ze se pronajimatele nejdriv velmi dukladne vyptavaji, nekteri dokonce chteji svoleni s tim, ze se na tebe informuji ve Tve bance. Protoze nastehovat si do bytu neplatice, ktereho pak budou rok vystehovavat a zustanu sedet na veskerych nakladech s tim spojenych, o to nikdo nestoji.

- Auto na ceskych SPZ: jste-li tu prihlaseni, meli byste ho prehlasit na nemecke. Budete-li uplatnovat vedeni dvoji domacnosti (v D a CZ, je to treba dolozit bezicimi smluvnimi vztahy na obou mistech), muzete ho nechat na ceskyach, ale meli byste zaplatit "KFZ-Steuer", coz je nezanedbatelna castka, za diesel to muze byt i 500 EUR rocne. K moznosti, jezdit tu na ceskych SPZ bez placeni dane hleden zde na foru nebo jinde...neni to ale zadne jiste a definitivne rozhodnute tema a muze to byt drahe.

- ridicak: muzes jezdit s ceskym. Autkoskola se nemusela znova delat nikdy, to se prenechava Rumunum nebo Kalifornanum, ridicak se vsak kdysi musel po pul roce prehlasovat na nemecky, sam jeste jeden mam. Dnes uz to ale neni nutne.

- pri prihlaseni na mistnim urade zadny prukaz nedostanes, budes tu dal chodit s ceskym pasem nebo obcankou. Budes vsak mit potvrzeni o prihlaseni, ktere mohou ruzne instituce vyzadovat.

- pracovni povoleni, podpora v nezamestnanosti: presne proto, abys neprijela a nezacala hned pobirat podporu v neamestnanosti, je tu ono tolik opevovane pracovni povoleni. Zpravidla nedostanes povoleni jaksi do zasoby, ale dostanes ho az teprve kdyz najdes konkretni misto. U toho pak budou urady posuzovat, zda ti povoleni vydaji, nebo ne. Plati, ze cim vic ekvalifikovane misto, tim lepsi sance na ziskani povoleni. Idealni je misto, vyzadujici vysokoskolskoe vzdelani. Dostanes-li ho a tuto praci ztratis, pak teprve muzes zadat podporu v nezamestnanosti. Neco jineho by bylo, kdybyste byli sezdani, jako manzelka nekoho s povolenim bys potom po X mesicich na nej (a podporu) mela narok.
Na Zeitarbeit v uklidu apod. si skoro myslim, ze se ti to povoleni bude shanet dost spatne, neb tak primo konkurujes nemeckym nezamestnanym...aspon teoreticky.

- zdravotni pojisteni: nikdo nerika, ze pro placeni zdrav. pojisteni musis mit prijmy...ppracovat nemusus, pojistena byt musis. Lze tu ovsem zit i s ceskym zdrav. pojistenim, zase, hledej ve foru, je na to nejaky formular. Take se da poridit v CR cestovni pojisteni a ze zdravotniho se tam odhlasit (pro to jsou jiste podminky, nastduj si to. Teoreticky se pak pul roku nesmis objevit v CR.) Pak ovsem je jakasi nepochopitelna dira...kdyz se  po tom pulroce zase prihlasis a pred uplynutim kalendarniho mesice odhlasis, jsi pojistena, muzes chodit k doktorum, ale NEVZNIKA ti povinnost platit pojistne. Nepochopitelne, ale je to tak, ci aspon bylo.

- ad odvody apod, tveho pritele: firma za nej nic vyrizovat nemusi, prihlasit se k pobytu, na financaku, pracaku apod. se musi sam. Samozrejme, ze to firma muze z dobre vule udelat za nej (podiobne jako s tim bytem), lec nemusi. Odvody odvede presne ty, ktere odvest musi - tedy soc., zdravotni atd., a samozrejme mu se strhne ze mzdy.
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
Eva78



Karma: 0
Příspěvků: 6


« Odpověď #4 : Říjen 02, 2008, 03:56:17 pm »

Opravdu?? To je zajímavé .. Bohužel nepředpokládám, že by zaměstnavatel přítele chtěl přistoupit na tak velkorysou nabídku a na druhou stranu také dobře. Tak v úterý uvidíme, jak se přítel s makléřem domluví, už je domluvená návštěva nemovitosti Mrknutí

Jsem ráda, žes mi to potvrdil. Proti otázkám na tělo nic nemám, souhlasím s tím, že ochrana majitele nemovitosti být musí a bohužel je na nás pohlíženo stejně jako na Ukrajince (doufám, že se tento můj výrok nikoho nedotkne), takže pokud se tam chci aklimatizovat, musím jejich podmínky přijmout a vše poctivě zodpovědět Úsměv

Vedení dvojí domácnosti uplatňovat nebudeme, chceme odejít z Čech definitivně, takže auto přehlásíme na Německé SPZ ihned po ohlášení pobytu, snad nebude problém věk auta Kroutím očima

Tak alespoň, že ten řidičák se zatím řešit nemusí .. P.S. Proč Kaliforňané??  Škleb

Aha, takže alespoň potvrzení Úsměv Dobře, dobře Úsměv

Hm, myslela jsem si, že to tak nějak bude, ještě že jsou úspory a mohu se v tomto spolehnout ze začátku na podporu přítele Úsměv Pevně doufám, že všude platí pravidlo, že kdo chce pracovat, práci si dříve či později najde. Se svým temperamentem si sama sebe nedovedu jako ženu v domácnosti představit ani omylem a navíc jak jsem psala výše, chceme tam žít, tzn. pro život tam je předpoklad zaměstnání. Nechci žádné výhody.

Aha, tak s tím zdravotním pojištěním jsem to tak nějak nepochopila, nicméně asi bude nejlepší jako s ostatními věcmi, si ho platit .. a jak je to v Německu se sociálním pojištěním dokud nebudu mít práci??

Je pro mne dost velkým překvapením, že firmy v Německu zcela automaticky veškerou agendu s nastoupením zaměstnance nevyřizují a zaměstnanec si je případně musí vyřídit sám ..  Šok Jako registraci na FÚ, ZP atd.


Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #5 : Říjen 02, 2008, 08:59:47 pm »

Co myslis tou velkorysou nabidkou v prvnim odstavci?

Ad ridicak: protoze nejak posuzuji, jak dalece se podminky, nutne pro ziskani ridicaku v te ktere zemi shodujis  temi v nemecku. Tam, kde je to srovnatelne, stacilo jej nechat prepsat. Tam, kde ne (a ja vim o Rumunovi a Americanovi z Kalifornie) bylo potreba udelat znova celou nebo cast autoskoly. S tim uz ovsem alespon u clenu EU starosti nejsou...co zje k vzteku, sveho casu mne to stalo soud a par set EUR...za pripitomelych par mesicu prodleni s ciste formalnim prepsanim :-(

Co se registrace na FU atd. tyce, abysme nemluvili kazdy o necem jinem... Kdyz firma prijima zamestnance, samozrejme ho registruje tam, kde je to pri zacatku pracovniho pomeru predepsane, to ale proste nezahrnuje registrace, ktere jsou nutne pri cstupu na pracovni trh ze zahranici. Typicky zajemce o praci uz proste kartu z financaku ma a nejake pojisteni taky. A prihlasnie k pobytu se firmy netyka vubec. Toto jsou ty veci, ktere je potreba si zaridit sam. nekdo z personalniho oddeleni by ale mohl byt napomocny alespon radou. U mne to tenkrat firma vubec neumela a angazovala na to extra personalni agenturu.

Ke shaneni prace budes potrebovat hodne trpelivosti a znalosti nemciny. Jak na tom jsi s nemcinou, to nevim...ale jak rikam, cim kvalifikovanejsi misto, nebo cim zvlastnejsi kvalifikace, tim vetsi sance. U lidi bez prava volneho pristupu k pracovnimu trhu bude pracak zpravidla zkoumat, jestli by se na to misto nehodil nejaky nezamestnany. Bylo by proto idealni, kdyby potencialni zamestnavatel byl natolik kreativni, aby do toho hlaseni napsal nejakou kreticne napsanou specifikaci pozadavku, sitou presne Tobe na miru...i kdyby to mela byt znalost cestiny (maji treba v planu expanzi na cesky trh) ci neco podobneho, co kdekdo nema.

Zdravotni pojisteni...kterou cast myslis? Predpokladam ze tu ceskou... Bud si v CR poridis normalni zdrav. pojisteni s niminalni sazbou, a budes s ni moci temer volne chdit v nemecku po doktorech. Nebo se ze zdrav. pojisteni odhlasis (dlouhodoby pobyt v zahranici), cimzto padem bys teoreticky nemela do CR ani pachnout (ale kdo to zjisti, nesmis proste jen pozadovat osetreni na pojistovnu) a poridis si cestovni pojisteni (levne, par set nebo tisicovka rocne), se kterym bude v D mozne provadet alespon neodkladnou peci. nejake pojisteni ale pocle ceskych zakonu kazdopadne nepretrzite mit musis. Jako cesky obcan jsi povinna byt zdravotne pojistena. Ta mesicni lhuta s etykala toho, ze kdyz se pak v CR obcas k pojisteni prihlasis a do uplynuti kalendarniho mesice zas odhlasis, nevznika ti povinnost platit pojistne......zatimco to pojisteni je samozrejme platne... A vycurane se toho da vyuzivat...
Co se nemeckeho zdrav. pojisteni tyce, je to podobna dzungle...mam vysvetlovat dal? :-)
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
Eva78



Karma: 0
Příspěvků: 6


« Odpověď #6 : Říjen 05, 2008, 08:08:59 pm »

Mno, velkorysou myslím to, že v Čechách jsem doposud neslyšela o tom, že by byla firma ochotná napsat si na sebe byt. Nese tudíž dost velká rizika a odpovědnost ..

Pak jsem ráda, že tato formalita odpadla a vystačíme si s českým řidičákem Úsměv

Moc děkuji za všechny odpovědi .. alespoň máme ve věcech maličko jasněji, co všechno nás zhruba za povinnosti na úřadech bude čekat Úsměv

Podle toho, jak poskytuješ na dotazy informace, zřejmě už nějaký pátek v Německu bydlíš, že?? Mrknutí
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Berlin.Germany.cz © 2013
Milujeme Berlín. Stránky Čechů a Slováků o životě, ubytování, práci, kulturních akcích a studiu v Berlíně - Německu.
Pokud jedete z nebo do Berlína - spolujizda autostop.cz vám ušetří náklady na cestu.

Odkazy