Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Irsko | Kanada | Lucembursko | Německo | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Španělsko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Aachen | Augsburg | Bonn | Bremen | Dortmund | Dresden | Düsseldorf | Erfurt | Frankfurt | Freiburg | Hamburg | Hannover | Karlsruhe | Kassel | Kiel | Köln | Konstanz | Leipzig | Magdeburg | Mainz | Mannheim | München | Nürnberg | Passau | Regensburg | Rostock | Saarland | Stuttgart | Trier | Ulm | Wiesbaden | Würzburg | Jinde v Německu
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1] 2 3   Dolů
 
Autor Téma: Problém s českou poznávací značkou v Mnichově  (Přečteno 193261 krát)
Bessie



Karma: 1
Příspěvků: 9


« : Únor 20, 2012, 07:45:28 am »

Ahoj, mám docela velký problém a chtěl bych se vás zeptat, jestli jste někdo něco podobného zažil ale hlavně, jak jste v té záležitosti postupovali. Neumím moc dobře německy, abych napsal oficiální dopis na policii a hlavně nevím, o co se opřít jako Čech v Německu, kam se obrátit, případně potřebuji-li právníka.
Žiju tady už třetím rokem a mám českou poznávací značku na autě. Nikdy jsem tu neměl problém, ukázal jsem i "šengenskou smlouvu" a policie byla v pohodě. Až do minulého týdne, kdy mě chytili dva hrozně nepříjemní poldové v Augsburgu a když mi prolezli celé auto a vůbec nic nenašli, začali s poznávací značkou, že jsem povinen tu platit daně.
Dnes mi přišel dopis, že mi podle paragrafu 163 a Abs. 1 Satz 2 Strafprozessordnung hrozí pokuta. Píšou:
Ihnen wird vorgeworfen, trotz Lebensmittelpunkt in Deutschland (sowie Lebenspartnerin) das Fahrzeug zu betreiben ohne dafür Kraftfahrzeugsteuer in Deutschland zu entrichten. Bitte, äußern sie sich binnen einer Woche dazu.

Můžu doložit, že jezdím každý druhý týden ve středu na pět dní do ČR - jsem tam jako "selbständig"- podílník v rodinném podniku ale tady v Německu jsem selbständig také. V ČR jsem i nadále nahlášen a v Mnichově je to naše "Zweitwohnung" nikoli pevné jediné bydliště..
Přesto, že mám českou značku, bez problémů mi vydali už třetím rokem "Parkschein" na celý rok v naší čtvrti a i oni mí říkali, něco o "šengenu".

Mám jim napsat vyjádření, ale nevím, o co se opřít.. Nezažili jste něco takového?
Moc prosím o radu!!!!!
Dík  Martin
« Poslední změna: Únor 20, 2012, 07:50:32 am od Bessie » Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #1 : Únor 20, 2012, 11:10:54 am »

To je slozite tema. Oficialni stanovisko je opravdu to, ze jakmile se dlouhodobe zdrzujes v Nemecku, nesmis tu ridit auto, ktere tu neplati dane. Ac to tak hodne lidi dela, je tvuj pripad upominkou, ze urady to tema jeste nevzdaly. Na koho je auto hlasene? Jistou skulinou by bylo, kdyby auto bylo ceske firmy a tys s nim pro tu firmu jezdil. Pokud je ale hlaseno na tebe, bude to tezsi a bud dokazes statni zastupitelstvi presvedcit, aby rizeni zastavilo, nebo to projit soudne.
Sengenska smlouva s tim nema nic moc spolecneho, to spis jista zenevska dohoda, ale vsude se mluvi o "docasnem" pobytu toho auta, ktery budes tezko prokazovat, pokud se prokazatelne vetsinou zdrzujes v D.

Tady nejake linky:
http://www.carpassion.com/verkehrsrecht/32175-ausland-zugelassenes-auto-deutschland-langfristig-benutzen.html
http://www.motor-talk.de/forum/pkw-auf-auslaendischen-kennzeichen-in-deutschland-fahren-t1517246.html
http://www.radarforum.de/forum/lofiversion/index.php/t20630.html
http://www.google.de/search?hl=de&q=abkommen+auto+registrierung+kfz+steuer&btnG=Suche&meta=

Mas sam nejake jine zdroje?
Kazdopadne se prosim podel o jakykoliv dalsi prubeh pripadu, treba nekdo jeste bude mit co prispet, nebo to aspon pomuze v oriantaci dalsim Úsměv
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
scorpio131170



Karma: 13
Příspěvků: 168



« Odpověď #2 : Únor 20, 2012, 07:00:22 pm »

Jak pise Kleena: Sengen s tim nema nic spolecneho a pokud je auto hlasene na tebe, tak asi budes mit dcela problem se z toho vyvlict.
My informace jsou takovy, ze rok tu muzes jezdit ze zahranicni SPZ (kdyz bude prihlasene, v tomto pripade, hlasene na tebe). Po roce jsi pak povinn auto prihlasit na nemecke SPZ. Jinak riskujes presne to, co se Ti ted prihodilo.
Nekteri svy auto prihlasi na treti osobu (napr. na nektereho rodinneho prislusnika) a kdyz je policajti zastavi, tak reknou ze to maji pujcene.
Ja osobne jsem po roce auto prihlasil na nemecky SPZ, abych zbytecne nedrazdil. Pri policejni kontrole jsem to sice vzdy okecal, ale i tady byvaji zvedavy sousedi, kolegove a clovek nikdy nevi, komu lezis natolik v zaludku, ze by te pripadne i nekde nahlasil.
Jinak bych asi poradil, ze pokud je tva nemcina hodne spatna, tak abys sis nechal poradit nejakym advokatem, nebo at Ti rovnou napise nejaky oficialni dopis.
Zaznamenáno
maxximo



Karma: 0
Příspěvků: 20



« Odpověď #3 : Únor 21, 2012, 08:59:27 am »

Kdyz jsem zjistoval situaci u me,tak mi bylo receno na financnim urade,ze rok mohu jezdit volne (zenevska smlova),a pote kdyz je auto behem roku dele nez 6 mesicu na nem silnicich,jsem povinen platit kfz steuer. A nebo jak bylo psano jiz nahore,nahlasit auto na jinou osobu - coz ale samozrejme nebyla rada fin. uradu :-)
Kamarada take takhle dostali a nasledne dostal 1000 eur pokutu na danovy unik!
Zaznamenáno
cofex



Karma: 15
Příspěvků: 62



« Odpověď #4 : Únor 22, 2012, 06:51:56 pm »

Hallo,
mohu doporucit pri problemech s dopravnimi prestupky, nehodami ...atd. obratit se na tuto pravni kancelar:
http://dr.freundorfer-melzer.adac-vertragsanwalt.de/
Pracuji i pro ADAC a jsou opravdu dobri. Resili jsme s nimi aspon 20 dopravnich nehod,lidi ve firme zkratka obcas bouraji,nebo jedou rychle apod. Vzdy jsme byli velmi spokojeni. Nekdy je lepsi si za 100 EUR nechat poradit,nez potom zaplatit 1000 EUR pokutu. Nevim co ti rekne FU kdyz jim tam chces rict,ze tady mas firmu. Mozna se na firmu ta vyjimka 1 roku nebude vztahovat a mel jsi platit dan za auto od prvniho dne. To by pro Tebe bylo potom jeste mnohem horsi. Nemohu si urcite vzpomenout,ale uz to nekdo z mych znamych v minulosti resil.Mozna Ti tady jeste nekdo jeste poradi. Tu firmu bych tam asi neuvadel,nebo se poradl s pravnikem.
Mej se hezky
Standa
« Poslední změna: Únor 22, 2012, 06:53:44 pm od cofex » Zaznamenáno

Standa
tolwyn



Karma: 2
Příspěvků: 98



« Odpověď #5 : Únor 23, 2012, 03:28:45 pm »

Jo tohle neni sranda... jedina spolehliva "rada" je prihlasit auto na treti osobu. Ale znam pripad z Vidne kdy nejaky kolega z prace napraskal jednoho slovaka, ze jezdi kazdy den do prace autem se slovenskou SPZ. A pruser byl na svete. Auto bylo sice na mamu, ale on uz pak jen platil a platil. My mame tu vyhodu, ze tady snad nejsou takovy drsoni jako rakusaci  Úsměv
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #6 : Únor 23, 2012, 05:34:51 pm »

Pozor, to s tou treti osobou neni neprustrelne - podle zakona - pokud se nemylim - ridic, sidlici v Nemecku, spravne nesmi ridit vuz, za nejz tu neni odvadena dan. Danove povinnym se v tom pripade stava ridic. Aspon tak nejak si to pamatuju.
Takze linka obhajoby by sla nekudy kolem definice ridice "cizince", coz my jsme, lec podle delky pobytu by si Nemci mohli rict, ze to uz je to same, jakoby ridil nemec, pres tvrzeni, ze vuz je vetsinou v CR a ja si ho jen cas od casu pujcim...
Mam ale nemily dojem, ze ta argumentace je vse, jen ne neprustrelna, a nakonec to bude zalezet na blahosklonnosti policisty nebo statniho zastupce.

Dalsim faktorem je neco, na co mne kdysi upozornil Cofex, v pripade zavinene nehody je mozne, ze ceska/slovenska pojistovna aplikuje sva ovbykla kouzla s amortizaci apod. a navic neuzna naklady na zapujceni nahraniho vozu, usly zisk nebo bolestne, ktere si nemecti "poskozeni" radi narokuji, tim padem je poskozenemu neuhradi a ten se pak se zbytkem pohledavky obrati primo na vinika. Coz muze jeste porad vyjit na celkem podstatnou castku...
Takze, suma sumarum, pri rocnim pojistnem kolem 500 EUR a dani nekdeo kolem 2-300 EUR je mozna lepsi usetrit si nervy a vuz proste prihlasit tady Úsměv
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
Chad_Muska



Karma: 0
Příspěvků: 2


« Odpověď #7 : Únor 25, 2012, 08:43:39 pm »

zdravím
mě zas v čr řekli že když sem čech tak že nemužu mít německé značky..
Zaznamenáno
scorpio131170



Karma: 13
Příspěvků: 168



« Odpověď #8 : Únor 25, 2012, 09:21:18 pm »

pro: Chad_Muska

Pokud mas v nemecku hlaseni pobyt, tak si tu muzes prihlasit i auto!!!
S narodnosti to nema nic spolecneho!
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #9 : Únor 26, 2012, 12:34:20 am »

mě zas v čr řekli že když sem čech tak že nemužu mít německé značky..
Na obcanstvi prece nezalezi, zalezi na tom, kde zijes. Takze pokud v Nemecku, neni problem a je prirozene prihlasit auto tady...

S narodnosti to nema nic spolecneho!
...pricemz je podstatny rozdil mezi narodnosti a obcanstvim - obcanstvi nedela narodnost a narodnost neznamena obcanstvi  Mrknutí
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
Bessie



Karma: 1
Příspěvků: 9


« Odpověď #10 : Únor 26, 2012, 09:41:14 pm »

Moc vám všem díky za typy a rady, cofex: díky za kontakt, hned ráno tam zavolám a zeptám se.
Škoda, že sem někdo nenapsal typ, jak on ten spor vyhrál... Pravděpodobně nikdo takový asi v Mnichově není...
Začal jsem se o to s právníkem zajímat a bohužel není zákon, který by tohle přesně upravil, proto je v tom taky takový guláš a bohužel není ani právník, který by se touto tématikou zabýval a trošku se v tom vyznal. Obvolal jsem jich několik ale žádný se tímhle nezabývá. Takže mám právníka na Steuerrecht ale i ten musí zjišťovat..
Vše totiž záleží na argumentech a dokázání trvalého pobytu v ČR. Žádný paragraf, žádný zákon...
Jelikož tam ale mám ve vlastnictví bydlení a ještě nějaké dopravní prostředky, jsou tam na mě nahlášeni moji psi, různá pojištění, chodí mi tam pravidelně pošta a nejdůležitější důkaz je, že tam mám dceru, za kterou pravidelně jezdím, zkusím s finančákem zabojovat.. Asi jsem odhodlaný se i soudit, protože podle právníka mi opak nemůžou prokázat.
Je to trošku boj s větrnými mlýny, ale zároveň i dobrá zkušenost...
Díky moc všem, další typy rozhodně uvítám a hned vyzkouším!!! Úsměv
Zaznamenáno
cofex



Karma: 15
Příspěvků: 62



« Odpověď #11 : Únor 26, 2012, 11:13:05 pm »

Jo tohle neni sranda... jedina spolehliva "rada" je prihlasit auto na treti osobu. Ale znam pripad z Vidne kdy nejaky kolega z prace napraskal jednoho slovaka, ze jezdi kazdy den do prace autem se slovenskou SPZ. A pruser byl na svete. Auto bylo sice na mamu, ale on uz pak jen platil a platil. My mame tu vyhodu, ze tady snad nejsou takovy drsoni jako rakusaci  Úsměv
To neni o tom jestli je nekdo drsnak, nebo po cesku i bonzak. Musis se na to podivat z jine strany. Tem lidem at uz je Rausak, nebo Nemec proste vadi, ze nekdo neco neplati, to co oni platit musi a povazuji za normalni to platit. Mohu Ti tady uvest priklad ohledne neplaceni poplatku za televizi a radio GEZ. Mozna by na to administrator mohl zalozit extra tema. Vim ze tyto polatky spousta novych cechu proste neplati.Mozna to ani nekteri nevi,ze tato povinnost existuje http://www.gez.de/gebuehren/gebuehrenpflicht/index_ger.html . Stalo se tedy jednomu znamemu cechovi, ze kontrolori chodili po sidlisti na vytipovane adresy a ptali se sousedu,domovniku...atd.,jestli ma dotycny televizi, nebo radio. Sousedi dotycneho mu sdelili ochotne ze ano, jelikoz meli s dotycnym spor u Hausverwaltung kvuli hlasite nocni televizi. No a problem byl na svete. Naparili mu to zpetne za 3 roky plus penale a nepomohl mu ani pravnik,protoze to bylo prokazatelne. Odebiral navic nejaky casopis s televiznim programem,takze nemohl tvrdit ze casopis odebira jenom tak a nema televizi. Udajme ta pokuta byla tak velka, ze nejel dva roky na zadnou dovolenou.
Mejte se
Standa
Zaznamenáno

Standa
ppp2006



Karma: 4
Příspěvků: 35


« Odpověď #12 : Březen 09, 2012, 09:28:49 pm »

http://www.gesetze-im-internet.de/kraftstg/

http://www.gesetze-im-internet.de/kraftstg/__3.html
osvobozeni od dane bod 13
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #13 : Březen 10, 2012, 10:00:09 am »

I tam ale stoji "Die Steuerbefreiung entfällt, wenn...oder von Personen benutzt werden, die ihren Wohnsitz oder gewöhnlichen Aufenthalt im Inland haben"
A to je ten hlavni problem. Jakmile s tim chyti nekoho, o kom prohlasi, ze ma obvykle misto pobytu tady (tzn. je tady prihlasen uz rok, dva nebo 10), nastavaji vsechny ty uz zminene problemy.

Cofex: GEZ neplati i spousta Nemcu...to neni zadna domena Cechu. A dokud bude zakonny podklad tech poplatku (platba za "drzeni" prijimace, at uz to znamena cokoliv) a jejich struktura (rodina se dvema podnikateli ma v nejhorsim pripade tu cest zaplatit to vsechno 3x) takova, jaka je dnes, neni se co divit.
A pri vyhledu, ze se z toho stane (celkem rozumne) plosny poplatek, ale cela GEZ zustane ve stejne forme jako dnes (a po chodbach budou dal slidit upoceni sprosti smejdilove), nebo dokonce, jak sama prohlasuje, se "bude muset" rozrust, otevira se z toho (aspon mne) kudla v kapse.
Je pravda, ze to je tema na vlastni kapitolu.
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
ppp2006



Karma: 4
Příspěvků: 35


« Odpověď #14 : Březen 10, 2012, 11:14:54 am »

Kleena: ano, myslim si, ze ten paragraf to rozklicovana jednoznacne

pokud je Nemecko mistem, kde se obvykle zdrzujete , tj. gewöhnlichen Aufenthalt, zde tusim, ze je to 183 dni v roce a vice, pak se dan plati v Nemecku
pokud ne, pak poplatnik neni povinnen dan platit

myslim ze zajimavy pripad nastane pokud do Nemecka prijedete v polovine roku a zustanete do dalsiho roku do jara, v kazdem z kalendarnich roku v Nemecku budete zit mene nez 183 dni, tj teoreticky se tak da skoro rok zit v Nemecku jako nerezident. (Otazkou je, zda Bundesfinanzhof nevydal nejaky judikat, ktery by hranici 183 dni obchazel)

dale si nejsem jisty vykladem "Wohnsitz", zakladni definice http://www.gesetze-im-internet.de/ao_1977/index.html viz paragraf 8 a 9, ve specialnich pripadech, zda Wohnsitz vznika pri pobytu na vice hotelich (tj. poplatnik nema trvale k dispozici prostor,ktery by mohl byt povazovan za byt)
Otazkou zde je, zda Wohnsitz vznika jen na zaklade prihlaseni se k pobytu, nebo se Wohnsitz posuzuje v danovem rizeni na zaklade skutecnych okolnosti, protoze jsem nekde videl nejaky pravni nazor, ze Wohnsitz na zaklade samotneho prihlaseni "Wohnsitz" (pokud to neni byt), jen na zaklade "melderechtlinien" fakticky nevznikne.
« Poslední změna: Březen 10, 2012, 11:23:59 am od ppp2006 » Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Berlin.Germany.cz © 2013
Milujeme Berlín. Stránky Čechů a Slováků o životě, ubytování, práci, kulturních akcích a studiu v Berlíně - Německu.
Pokud jedete z nebo do Berlína - spolujizda autostop.cz vám ušetří náklady na cestu.

Odkazy